reklama
kategoria: Kraj
17 czerwiec 2024

Gotowość sprzedaży pigułki "dzień po" zgłosiło dotąd 1200 aptek

zdjęcie: Gotowość sprzedaży pigułki
fot. PAP
Gotowość sprzedaży pigułki "dzień po" zgłosiło dotąd 1200 aptek; w 900 aptekach tabletka jest już dostępna, 300 czeka na podpisanie umowy - przekazała w poniedziałek minister zdrowia Izabela Leszczyna.
REKLAMA

Szefowa resortu zdrowia była pytana na konferencji prasowej o dostępność do pigułek "dzień po".

"Chciałabym przypomnieć, że ustawę - prostą, banalnie oczywistą - zawetował prezydent Andrzej Duda. I właściwie wszystkie rodzaju skargi, wnioski i zażalenia powinniśmy kierować do niego" - powiedziała na wstępie wypowiedzi minister Leszczyna.

Podkreśliła, że do niedawna tabletka nie była dostępna bez wizyty u lekarza ginekologa, zaś obecnie jest. "Jest dostępna w 1200 aptekach, dokładnie w 900 aptekach jest dostępna, 300 czeka na podpisanie umowy" - podała.

"Uważam, że zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy zrobić i że kobiety i młode dziewczyny, które potrzebują i chcą skorzystać z tabletki, mogą dzisiaj to zrobić" - podkreśliła.

Pilotaż sprzedaży antykoncepcji awaryjnej rozpoczął się 1 maja br. Opracowany przez resort zdrowia, a realizowany przez NFZ program zakłada, że tabletkę "dzień po" farmaceuta z apteki biorącej udział w pilotażu może sprzedać pacjentce od 15. roku życia. Jest to tzw. usługa farmaceutyczna, w ramach której farmaceuta przeprowadza wywiad z pacjentką i wystawia receptę. Niepotrzebna jest przy tym ani zgoda, ani obecność opiekuna niepełnoletniej nastolatki (inaczej niż w przypadku, gdy receptę wystawia lekarz). Farmaceuci sygnalizowali obawy, że jest to rozwiązanie niezgodne z prawem.

Zniesienie recepty na tabletkę "dzień po" było jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej, zapisaną w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządu". Wprowadzając pilotaż dla aptek, resort zdrowia obchodzi weto Andrzeja Dudy. Prezydent pod koniec marca nie zgodził się na podpisanie ustawy znoszącej recepty na pigułkę "dzień po", ponieważ pozwalała na zakup osobom od 15. roku życia bez konieczności zgody opiekuna. Według Andrzeja Dudy w przypadku tak młodych osób rodzice powinni wyrazić zgodę na zastosowanie pigułki.

Możliwość sprzedaży pigułki antykoncepcji awaryjnej zawierającej octan uliprystalu (o nazwie handlowej ellaOne) dopuściła w 2015 r. Komisja Europejska. Decyzję oparła o rekomendację Europejskiej Agencji Leków.

W Polsce tabletka "dzień po" była dostępna bez recepty dla pacjentek od 15. roku życia przez dwa lata. Rozporządzenie, wprowadzające do obrotu bez recepty pigułkę, podpisał w kwietniu 2015 r. Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia w rządzie PO-PSL, kierowanym wtedy przez Ewę Kopacz. Receptę przywrócił w 2017 r. minister zdrowia w rządzie PiS Konstanty Radziwiłł. W efekcie Polska i Węgry to jedyne państwa członkowskie Unii Europejskiej, gdzie wymagana jest recepta na ten rodzaj antykoncepcji. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Aleksandra Kiełczykowska

ktl/ ak/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bełżyce
2.7°C
wschód słońca: 07:09
zachód słońca: 15:29
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bełżycach