7 maj 2024

Pracownicy oczekują od swoich szefów głównie lepszej komunikacji

zdjęcie: Pracownicy oczekują od swoich szefów głównie lepszej komunikacji / pixabay/4835116
53 proc. pracowników oczekuje od swoich przełożonych lepszej komunikacji w pracy, a 23 proc. wskazuje na kwestie empatii - wynika z zaprezentowanego we wtorek raportu firmy Grafton Recruitment. Pracownicy doceniają również u szefów sprawną organizacje oraz kreatywność.

Według dyrektor zarządzającej Grafton Recruitment Joanny Wanatowicz niezrozumienie poleceń od przełożonych prowadzi do nasilenia frustracji u pracowników. Z jednej strony firmy podkreślają, jak ważna jest klarowna komunikacja, jednak badania pokazują, że ponad połowa firm musi popracować nad tą kwestią - stwierdziła Wanatowicz, cytowana w raporcie.

Badanie potwierdziło, że 53 proc. pracowników oczekuje od swoich przełożonych skutecznej komunikacji w pracy, a 23 proc. wskazuje na kwestie empatii. Pracownicy zwracają także uwagę u swoich szefów na umiejętności organizacyjne (15 proc.) oraz kreatywność (8 proc.).

Z badania wynika, że 48 proc. pracowników ceni sobie zaufanie w pracy, natomiast feedback (z ang. informacja zwrotna - PAP) od przełożonego i możliwość rozwoju na poziomie 17 proc. Pracownicy doceniają również energiczność swoich przełożonych (18 proc.)

Eksperci dodali, że na pozytywne relacje między pracownikiem a przełożonym wpływa poczucie docenienia przez szefa (35 proc.). Ankietowani odpowiedzieli także, że oczekiwaliby od lidera indywidualnego podejścia (24 proc.), motywacji (23 proc.) i wiedzy (18 proc.).

"Nadal można spotkać się z opinią, że chwalenie pracownika otwiera pole do roszczeń, podczas gdy jest dokładnie odwrotnie. Negatywnie nacechowane komunikaty zapamiętujemy znacznie dłużej. Jeśli atmosfera w pracy jest trudna i otrzymujemy negatywny feedback, pamiętamy go dużo bardziej. Właśnie dlatego, dla równowagi, warto jest doceniać pracowników i nie bać się, że pochwał będzie zbyt wiele" – zaznaczyła Agata Naklicka, regional manager w Grafton Recruitment.

W raporcie podkreślono, że wpływ na firmę mają stale rozwijane umiejętności liderów - w tym umiejętność udzielania informacji zwrotnej pracownikom, próby zrozumienia jego potrzeb oraz budowania zaufania w zespole. Stwierdzono, że zadowolenie pracowników przekłada się na wszelkie aspekty biznesu, w tym także zyski. Przywołano analizę ekspertów McKinsey&Company, w której stwierdzono, że zadowolenie z pracy wynika głównie z dobrych relacji z kadrą kierowniczą.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 10-21 kwietnia br. na platformie Linkedin. Próba w zależności od pytania wyniosła od 226 do 706 osób. (PAP)

grg/ mmu/